Вести и блог

Обуки организирани од „Алкалоид“ AД Скопје 

ОбукиСтуденти

Обуки организирани од „Алкалоид“ AД Скопје 

„Алкалоид“ AД Скопје организира обуки и предавања кои ќе се реализираат во Тренинг центарот Ѓорче Петров Лафома.

Предавањата се на тема:

 • Права од интелектуална сопственост во фармацијата. Предавачи: Марија Митковска, Емилија Конеска и Менче Најдоска-Богданов. Датум и време: 28.11.2023 во 12h. (времетраење 3 часа). За оваа обука има 10 слободни места за студенти од Технолошко-металуршки факултет. 

1. Датабази за патенти

2. Патентни пребарувања

3. Видови патенти во фармација

4. Основи на патентни пребарувања и алатки

5. Пребарување на патент на молекула

6. Подготовка на патентна стратегија

7. Пребарување на патентни документи на оригинатор

8. Читање и анализа на патентни документи

 • Регистрација на лекови. Предавачи: Зорица Кировска и Белма Асанова. Датум и време: 19.12.2023 во 12h. (времетраење 2 часа). За оваа обука има 10 слободни места за студенти од Технолошко-металуршки факултет. Темата е поврзана со градењето на досие за ставање на лек во промет CTD.

 Сите заинтересирани студенти да се пријават на dekanat@tmf.ukim.edu.mk

Оставете ја вашата мисла овде

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare